Як встановити сферичне дорожнє дзеркало. Вимоги щодо монтажу вуличних дзеркал


монтаж і установка дорожніх дзеркал

Все частіше на дорогах стали з’являтися сферичні дзеркала, які розширюють огляд і підвищують безпеку руху на небезпечних ділянках, в яких обмежена видимість. Дорожні дзеркала встановлюють на перехрестях доріг, у місцях виїзду з прилеглої території, на перехрестях із залізничними під’їзними коліями до підприємств, складів та інших об’єктів, на яких видимість поїздів не забезпечено, на примиканнях доріг під гострим кутом, серпантинах.

Конструкції опорних частин повинні бути міцними та витримувати вітрові навантаження. Стояки опорних частин для кріплення дорожніх дзеркал можуть бути виготовлені зі сталевих водогазопровідних труб або з інших металевих та пластикових матеріалів. Для запобігання потраплянню вологи в середину стояка верхня торцева частина його має бути герметично закритою. Розміри стояків (діаметр, товщина та довжина) залежать від розміру дорожнього дзеркала та району за величиною вітрового навантаження.
Для кріплення дорожніх дзеркал до стін будівель використовують кронштейни. В комплект дзеркал входять лише кріплення для фіксації на опору, кронштейни різної довжини для кріплення дорожніх дзеркал на стіну замовляються окремо. Якщо брати короткий кронштейн (20-30см) дзеркало буде кріпитися близько до стіни, що дає змогу повертати оглядове дзеркало лише на кут до 90о. Чим більше діаметр дзеркала, тим менше кут повороту. Якщо кронштейн завдовжки 54см та більше, це дає змогу кріпити дзеркало на деякій відстані від стіни та повертати на кут до 180о. Кронштейн, стояк та елементи кріплення мають бути пофарбовані в сірий колір (крім оцинкованих). У містах допустимо фарбування кронштейнів та елементів кріплення (крім оцинкованих) в інший колір для збереження архітектурного ансамблю.

 

неправильний монтаж дорожніх дзеркал установка дорожного зеркалаКорпус дорожнього дзеркала має забезпечувати захист відображувача від механічних пошкоджень поверхні та перешкоджати потраплянню води в середину конструкції. Тому при встановленні, звертайте увагу на позначки на корпусах дзеркал. Дзеркало має бути встановлено стрілочкою вверх, інакше в корпус буде попадати вода і як результат псується дзеркальна поверхня і відшаровується амальгама.

Корпуса дорожніх дзеркал, які встановлюються на дорогах загального користування, мають бути виготовлені зі стійких до дії кліматичних умов матеріалів. Колір корпусу дорожніх дзеркал з окантовкою може бути білим, помаранчевим або жовтим. Колір корпусу круглого дорожнього дзеркала без окантовки із захисним козирком має бути помаранчевим.

 

Місце встановлення дорожнього дзеркала та направлення відображувача стосовно спостерігача необхідно вибирати з урахуванням забезпечення видимості ділянки дороги, закритої від водія, який має уступити дорогу. Відображувач направляють у напрямку ділянки дороги, на якій необхідно забезпечити видимість технічних засобів та пішоходів, що наближаються так, щоб закриту від водія ділянку було розміщено в межах кута огляду дорожнього дзеркала.
Дорожнє дзеркало безпеки необхідно встановлювати так, щоб воно знаходилося як найближче до місця, де водій повинен надати перевагу в русі технічному засобу та пішоходам, що наближаються. На Т-подібних перехрестях дорожні дзеркала переважно потрібно розміщувати з протилежного боку дороги (рисунок 1).

установка дорожных зеркал на т-образном перекресткемонтаж дорожного зеркала на Г образном перекрестке

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а) Розташування двох дорожніх дзеркал    б) Розташування одного дорожнього дзеркала
Рисунок 1 (а,б) — Приклад розташування дорожніх дзеркал  на Т- та Г-подібному перехресті

 

Дорожні дзеркала безпеки потрібно розміщувати: на краю узбіччя, біля брівки земляного полотна, на тротуарі з боку спостерігача чи з протилежного боку, залежно від конкретних умов. Встановлюють сферичні дорожні дзеркала так, щоб центр відображувача знаходився на висоті від 2,25 м до 2,70 м від поверхні покриття на краю проїзної частини. У разі встановлення дорожніх дзеркал на узбіччі чи тротуарі відстань від поверхні узбіччя чи тротуару до нижнього краю дорожнього дзеркала має бути не менше ніж 2 м. На стояку дорожніх дзеркал, розташованих на тротуарі чи на узбіччі, потрібно розмістити один світлоповертальний елемент.

На Т-подібних перехрестях можна розміщувати два дорожні дзеркала на одному стояку. У таких випадках потрібно розраховувати фундамент на підвищені вітрові навантаження.

Дорожні дзеркала безпеки можна встановлювати на стояки опори прогінних будівель штучних споруд, стіни будинків, опори електрозв’язку, електроосвітлення тощо, за умови, що вони мають міцність, яка забезпечує стійкість дорожніх дзеркал за умов вітрового навантаження.

Разом з дорожніми сферичними дзеркалами можна встановлювати дорожні знаки згідно з ДСТУ 4100:
— 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3 «напрямок повороту (у разі розміщення ДД на протилежному боці проїзної частини головної дороги);
— 1.4.1, 1.4.2 «напрямок повороту» (у разі розміщення ДД на ділянках горизонтальних кривих малого радіуса та серпантинах гірських доріг);
— 2.2 «проїзд без зупинки заборонено» (у разі розміщення ДД перед виїздом з прилеглої території чи перехрестям з обмеженою видимістю);
— 2.1 «дати дорогу» (у разі розміщення ДД перед приляганням другорядної дороги під гострим кутом і забезпеченою видимістю).
Інших дорожніх знаків встановлювати з дорожніми дзеркалами не дозволено.

На автомобільних дорогах загального користування та на магістральних дорогах і вулицях загальноміського та районного значення потрібно встановлювати дорожні дзеркала з окантовкою.
На вулицях і дорогах місцевого значення (житлові вулиці, дороги промислових і комунально- складських зон) та на виїздах з прилеглої території, стоянок автотранспорту тощо можна встановлювати дорожні дзеркала з окантовкою і круглі дорожні дзеркала із захисним козирком.
Для вибору розміру дорожнього дзеркала необхідно враховувати відстань від місця встановлення оглядового дзеркала та кут обзору дорожнього дзеркала. В залежності від розміру дорожні дзеркала, забезпечують якісне зображення пішоходів і транспортних засобів, що наближаються. Приблизні сумарні відстані для кожного розміру дорожнього дзеркала, та як обрати їх діаметр Ви можете ознайомитись тут.

Вимоги і особливості монтажу дорожніх дзеркал, викладені згідно з ДСТУ 8731:2017 “Безпека дорожнього руху. Дзеркала дорожні. Загальні технічні вимоги. Правила застосування”. Сподіваємося, що дана інформація буде корисною при виборі та встановленні дорожніх дзеркал.